Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mińsku Mazowieckim

Aktualnie

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik

Odsłon artykułów:
482553

QRcode

QRcode na telefon
tel. 25 758 50 59
www.piwminsk.pl
PIW kontakty
dzieki tym kodom możesz szybko pobrac nasz nr telefonu, adres www i e-mail na swój smartfon. Wystarczy użyć czytnika QRcode.

Informacja w sprawie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich

Rozmiar tekstu:

informacja w sprawie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich

 

Uprzejmie informuję, że w dniu 1 marca 2020 roku na portalu internetowym „Świat Rolnika INFO" pojawił się artykuł dotyczący możliwości stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich (trzoda chlewna, drób) (https://swiatrolnika.info/maczki-mieso-kostne).

Podane w artykule dane mogą wprowadzić w błąd hodowców zwierząt gospodarskich oraz inne podmioty działające w sektorze pasz i utylizacji. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował redakcję w/w portalu, że nie jest prawdą, iż Komisja Europejska już pozwoliła na zniesienie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Prawdą, jest natomiast, że rozpoczęła się dyskusja na ten temat i jak wynika ze wstępnych informacji większość państw członkowskich UE, w tym Polska, opowiada się za zniesieniem tego zakazu. Jednak prace nad zmianą przepisów w zakresie dopuszczenia mączek mięsno-kostnych do żywienia zwierząt gospodarskich na bardzo wstępnym etapie. Kolejne etapy prac będą, wymagały wielu konsultacji merytorycznych i technicznych. Tak więc błędne są, umieszczone w ww. artykule sformułowania o treści „Jest pozwolenie na przedmiotowe produkty w paszach dla zwierząt" lub „po 16 latach wydano pozwolenie na mączki mięsno-kostne".

Ponadto biorąc pod uwagę treść przedstawionego artykułu poinformowano redakcje, że może nieść on za sobą, bardzo przykre konsekwencje dla polskich rolników i hodowców zwierząt gospodarskich, ponieważ po jego przeczytaniu mogli odnieść mylne wrażenie, że stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich jest już w zasadzie dopuszczalne. Natomiast inspektorzy weterynaryjni nadal pobierają, próbki pasz do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywania przetworzonego białka pochodzenia zwierzęcego, nakładają, na gospodarstwa restrykcje, kierują sprawy do organów ścigania.

Biorąc pod uwagę powyższe, Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się z prośbą do redakcji portalu „Świat Rolnika INFO" o sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w ww. artykule.