Aktualnie
Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.
Licznik
- Odsłon artykułów:
- 482553
QRcode
Informacja w sprawie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich
- Szczegóły
- Poprawiono: wtorek, 17, marzec 2020 22:34
- Opublikowano: wtorek, 17, marzec 2020 09:00
- Kamila Kieliszczyk
informacja w sprawie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich
Uprzejmie informuję, że w dniu 1 marca 2020 roku na portalu internetowym „Świat Rolnika INFO" pojawił się artykuł dotyczący możliwości stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich (trzoda chlewna, drób) (https://swiatrolnika.info/maczki-mieso-kostne).
Podane w artykule dane mogą wprowadzić w błąd hodowców zwierząt gospodarskich oraz inne podmioty działające w sektorze pasz i utylizacji. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował redakcję w/w portalu, że nie jest prawdą, iż Komisja Europejska już pozwoliła na zniesienie zakazu stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Prawdą, jest natomiast, że rozpoczęła się dyskusja na ten temat i jak wynika ze wstępnych informacji większość państw członkowskich UE, w tym Polska, opowiada się za zniesieniem tego zakazu. Jednak prace nad zmianą przepisów w zakresie dopuszczenia mączek mięsno-kostnych do żywienia zwierząt gospodarskich SĄ na bardzo wstępnym etapie. Kolejne etapy prac będą, wymagały wielu konsultacji merytorycznych i technicznych. Tak więc błędne są, umieszczone w ww. artykule sformułowania o treści „Jest pozwolenie na przedmiotowe produkty w paszach dla zwierząt" lub „po 16 latach wydano pozwolenie na mączki mięsno-kostne".
Ponadto biorąc pod uwagę treść przedstawionego artykułu poinformowano redakcje, że może nieść on za sobą, bardzo przykre konsekwencje dla polskich rolników i hodowców zwierząt gospodarskich, ponieważ po jego przeczytaniu mogli odnieść mylne wrażenie, że stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich jest już w zasadzie dopuszczalne. Natomiast inspektorzy weterynaryjni nadal pobierają, próbki pasz do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywania przetworzonego białka pochodzenia zwierzęcego, nakładają, na gospodarstwa restrykcje, kierują sprawy do organów ścigania.
Biorąc pod uwagę powyższe, Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się z prośbą do redakcji portalu „Świat Rolnika INFO" o sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w ww. artykule.
Aktualności
- Pismo Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w związku z coraz liczniejszymi przypadkami telazjozy u żubrów
- Aktualizacja wykazu podmiotów działających w obszarze zagrożenia ASF
- Rozporządzenia nr 3 Wojewody Mazowieckiego z dnia 2 lutego 2021 roku
- Dokonywanie zgłoszeń przemieszczeń - formularze jednopodpisowe
- Rozporządzenie nr 2 Wojewody Mazowieckiego z dnia 19 stycznia 2021 r.