Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mińsku Mazowieckim

Aktualnie

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik

Odsłon artykułów:
433775

QRcode

QRcode na telefon
tel. 25 758 50 59
www.piwminsk.pl
PIW kontakty
dzieki tym kodom możesz szybko pobrac nasz nr telefonu, adres www i e-mail na swój smartfon. Wystarczy użyć czytnika QRcode.

Przypadek afrykańskiego pomoru świń na Litwie

Rozmiar tekstu:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, że w dniu 24 stycznia 2014 r. litewskie władze weterynaryjne notyfikowały do Komisji Europejskiej wykrycie afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików. Ogniska choroby zlokalizowane są w odległości odpowiednio 70 oraz 80 km od granicy z Polską. Litewskie władze ustanowiły strefę objętą restrykcjami, w której wydano zakaz urządzania polowań z nagonką oraz wyznaczono miejsca dokarmiania dzików. W obszarach zapowietrzonym i zagrożonym nakazano kliniczne badanie świń oraz pobieranie prób w kierunku wykrycia ASF, zakazano prowadzenia spędów, targów i wystaw z udziałem świń oraz czasowo zakazano wyprowadzania świń z w/w strefy. Dodatkowo prowadzona jest kampania informacyjna na temat afrykańskiego pomoru świń.

 

Mając powyższe na uwadze Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim przygotował ulotkę informacyjną, z prośbą o jej rozpropagowanie na terenie państwa właściwości. Wyrażam również gotowość przeprowadzenia szkoleń dla rolników, w ramach których zostanie przedstawiona prezentacja na temat choroby. Zwracam się do państwa z prośbą, aby w przypadku organizowania spotkań z mieszkańcami, przewidzieć również czas na przeprowadzenie takiego szkolenia i zaproszenie na spotkanie Powiatowego Lekarza Weterynarii.

 

 Do pobrania ulotka ASF.pdf