Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mińsku Mazowieckim

Aktualnie

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik

Odsłon artykułów:
543882

QRcode

QRcode na telefon
tel. 25 758 50 59
www.piwminsk.pl
PIW kontakty
dzieki tym kodom możesz szybko pobrac nasz nr telefonu, adres www i e-mail na swój smartfon. Wystarczy użyć czytnika QRcode.

Pismo Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w związku z coraz liczniejszymi przypadkami telazjozy u żubrów

Rozmiar tekstu:

Mając na uwadze polecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w związku z coraz liczniejszymi przypadkami telazjozy u żubrów, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim informuje, co następuje.

Telazjoza jest pasożytniczą chorobą dzikich i domowych przeżuwaczy powodowaną przez nicienie z rodzaju Thelazia. Pasożyty te umiejscawiają się w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce. Ze względu na przenoszenie nicieni przez owady (muchy z rodziny Muscidae), choroba ta jest silnie inwazyjna. Obecnie stwierdzane przypadki dotyczą żubrów na terenie Bieszczadów i Puszczy Białowieskiej.

U zarażonych zwierząt obserwuje się ostre zapalenie spojówek, łzawienie, obrzęk, światłowstręt, wysięk surowiczo-śluzowy przechodzący w ropny, w efekcie doprowadzający do zlepiania powiek. Pojawia się zmętnienie a następnie owrzodzenie rogówki. W wyniku wtórnych zakażeń bakteryjnych dochodzi do ropnego zapalenia gałki ocznej. Zaobserwować można również objawy ogólne takie jak brak apetytu, niestrawność, chudnięcie zwierząt, a także rozdrażnienie i spadek wydajności mlecznej u krów. Brak leczenia lub zbyt późne jego rozpoczęcie może skutkować nieodwracalną utratą wzroku przez zwierzęta.

Choroba wywoływana przez nicienie z rodzaju Thelazia nie podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania, rejestracji ani nie generuje obowiązku monitorowania. Postępowanie w gospodarstwie opiera się na diagnozie postawionej przez lekarza weterynarii wolnej praktyki oraz postępowaniu terapeutycznym, za zgodą i na koszt posiadacza zwierząt.

Mając na uwadze powyższe Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mińsku Mazowieckim ponawia apel przesłany pismem znak PIW.MM.ZOZ.5200.6.14.2020 z dnia 6 maja 2020 r. o przestrzeganie wymagań weterynaryjnych określonych dla gospodarstw utrzymujących bydło, które jest niezmiernie ważne w zapobieganiu wystąpienia i szerzenia się chorób zakaźnych. W tym szczególnym przypadku zwłaszcza o zabezpieczanie zwierząt przez owadami oraz ograniczanie populacji owadów w gospodarstwie poprzez stosowanie odpowiednich środków owadobójczych, przestrzeganie higieny w pomieszczeniach inwentarskich (m. in. systematyczne i dokładne usuwanie ściółki, czyszczenie poideł i karmideł), a także stosowanie lepów, muchołapek lub lamp owadobójczych.

Więcej szczegółów poniżej w pliku do pobrania:

 Do pobrania:

pismo_telazjoza.pdfpobierz